Product Summary
All JL-240TL series photocontrol receptacles are designed for lanterns intended to have an ANSI C136.10 receptacle to fit a twist-lock photocontrol. This series conforms to the newly published ANSI C136.41 standard to allow LED lamp multi-control through the receptacle.
This series offers 2 or 4 gold-plated low voltage pads on the top surface to fit photocontrols with ANSI C136.41 conforming spring contacts, and provides 2 or 4 wiring leads at the rear side for signal connection.
This series also features 360° rotation limiting to conform with ANSI C136.10 requirements for rotatable applications.
| Model No. | JL-240TL |
| Applicable Volt Range | 0~480VAC |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Load Rating | 15A |
| Signal Control | 0-30 VDC, 250 mA Max |
| Lead | 16AWG, 14AWG 6" min |
| Ambient Temperature | -40°C ~ +70°C |
| Related Humidity | 96% |
| Outdoor Wiring Cable | ● |
| Certifications | ANSI C136.41-2013 |
Contact Us at Any Time