All JL-230 series receptacles are designed for pre-mounting onto lanterns that accommodate ANSI C136.10 twist-lock photocontrols. The JL-230F model specifically prevents water ingress through wire strands. This series features 360° rotation limiting to meet ANSI C136.10 requirements for rotatable applications.
| Model No. | JL-230 |
|---|---|
| Rated Voltage | 480VAC Max |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Lead | 16AWG, 14AWG 6" min |
| Ambient Temperature | -40°C ~ +70°C |
| Related Humidity | 96% |
| Load Rating | 15 A |
| Holding Cover | Nylon |
| Receptacle | Phenolic (Bakelite) |
| Contact | H62 Brass |
| Gasket | Silicon Rubber |
| Cable Line | ● |
| IP65 | ● |
| Certifications | ANSI C136.10-2010 |
Contact Us at Any Time