All JL-240SXB photocontrol receptacles are designed for lanterns that require an ANSI C136.10 receptacle to accommodate twist-lock photocontrols. This product conforms to the newly published ANSI C136.41 standard, enabling multi-control of LED lamps through the receptacle.
This series features 2 gold-plated low voltage pads on the top surface to accommodate photocontrols with ANSI C136.41 conforming spring contacts, and includes 2 wiring leads at the rear side for signal connection.
This product is specifically designed not to occupy any internal space inside the lantern, making it ideal for applications with limited internal space availability.
| Model No. | JL-240SXB |
|---|---|
| Applicable Volt Range | 0~480VAC |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Load Rating | 15A |
| Signal Control | 0-30 VDC, 250 mA Max |
| Lead | 16AWG/14AWG 6" min |
| Ambient Temperature | -40°C ~ +70°C |
| Relative Humidity | 96% |
| Outdoor Wiring Cable | ● |
| Certifications |
Contact Us at Any Time