Product Summary
The JL-240F series photocontrol receptacles are designed for lanterns requiring an ANSI C136.10 receptacle to accommodate twist-lock photocontrols. This series conforms to the newly published ANSI C136.41 standard, enabling multi-control of LED lamps through the receptacle.
This series features 2 or 4 gold-plated low voltage pads on the top surface to accommodate photocontrols with ANSI C136.41 conforming spring contacts, and provides 2 or 4 wiring leads at the rear side for signal connection.
The JL-240F offers enhanced waterproof performance with screw hole O-rings and internal/external sealing using silicone glue.
| Model No. | JL-240F |
|---|---|
| Applicable Volt Range | 0~480VAC |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Power Loading | 15A |
| Signal Control | 0-30 VDC, 250 mA Max |
| Lead | 16AWG,14AWG 6" min |
| Ambient Temperature | -40°C ~ +70°C |
| Related Humidity | 96% |
| Outdoor Wiring Cable | ● |
| Certifications | ANSI C136.41-2013
|
Contact Us at Any Time