The JL-235CZ Zigbee-End Device photocontrol is designed for automatic control of street lighting, garden lighting, passage lighting, and doorway lighting based on ambient natural lighting levels and/or remote system commands.
This product features a Zigbee communication module that enables integration with smart IoT management systems for remote monitoring and control.
| Model No. | JL-235CZ |
|---|---|
| Rated Voltage | 120~277VAC |
| Applicable Voltage Range | 105~305VAC |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Wireless Communication | Zigbee |
| Spectral Acquisition Range | 350~1100nm; Peak wavelength 590nm |
| Rated Loading | 1000W Tungsten; 1000VA Ballast; 8A@120V 5A@208-277 e-Ballast |
| Operate Levels | Turn-On <100Lx, Turn-Off >150Lx / per client request |
| Power Consumption | 2.4W Max. |
| Operating Temperature | -40℃~70℃ |
| Operating Humidity | 96% |
| Failure Mode | Fail-On |
| Shell Material | PC+PC |
| High Protection | Double Shell |
| Surge Protection Level | 6KV/3KA |
| IP Level | Default IP66 |
| Factory Settings | Remote control + Adaptive mode |
| Certifications |
Contact Us at Any Time