Product Summary
The dimming photocontrol JL-252 is designed to automatically control dimmable LED street lighting (DALI) in accordance with ambient natural lighting levels. This advanced product features microprocessor circuits with an IR-filtered phototransistor for precise light detection.
A heavy-duty surge arrester (MOV) protects the lamp from inrush current and lightning impulses. The built-in 10-second time-delay prevents excessive operation caused by spotlights or lightning during nighttime hours.
With a relay rated for over 10,000 cycles, this product delivers constant reliability. When used with the optional sandwich cover, it offers extended operational life. The twist lock terminals meet ANSI C136.41 requirements and are UL listed under ANSI/UL773 standards.
| Model No. | JL-252 |
|---|---|
| Rated Voltage | 120~277VAC |
| Applicable Voltage Range | 105~305VAC |
| Rated frequency | 50/60Hz |
| Dimming Output | DALI |
| Spectral Acquisition Range | 350~1100nm; Peak wavelength 590nm |
| Rated Loading | 1000W Tungsten, 1800VA Ballast, 8A e-Ballast @120VAC/ 5A e-Ballast @208-277VAC |
| Operate Levels | Turn-On<100Lx,Turn-Off>100Lx / per client request |
| Typical Time Delay | 5s |
| Ambient Temperature | -40°C ~ +70 °C |
| Related Humidity | 96% |
| Fail Mode | Fail-On |
| Shell material | PC+PC |
| High protection | Double Shell |
| Lightning Protection | 4KV/2KA |
| Surge protection | MYL1-40K511 |
| IP level | IP67 |
| Factory Settings | Illuminance/Delayed/Reduction Duration Customizable |
| Certifications |
Contact Us at Any Time