JL-250T Photocontrol Receptacle 7P North-Orientation-Free ANSI C136.41 receptacle designed to fit twist-lock photocontrols for LED lamp multi-control functionality.
Features 2 or 4 gold-plated low voltage pads on the top surface to accommodate ANSI C136.41 conforming spring contacts, with 2 or 4 wiring leads at the rear for signal connection. Includes 360° rotation limiting to meet ANSI C136.41 requirements.
| Model No. | JL-250T |
| Applicable Volt Range | 0~480VAC |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Load Rating | 15A |
| Signal Control | 0-30 VDC, 1500 mA Max |
| Lead | 16AWG/14AWG 6" min |
| Ambient Temperature | -40°C ~ +70°C |
| Related Humidity | 96% |
| Certifications | ANSI C136.41-2013 |
Contact Us at Any Time