This JL-260D series photocontrol receptacle is designed for lanterns intended to have an ANSI C136.10 receptacle to fit a twist-lock photocontrol. It conforms to the newly published ANSI C136.41 standard to allow LED lamp multi-control through the receptacle.
The receptacle offers 2 or 4 gold-plated low voltage pads on the top surface to fit photocontrols with ANSI C136.41 conforming spring contacts, and provides 2 or 4 wiring leads at the rear side for signal connection.
Key features include waterproof self-rotation with 360° limited rotation and a super compressed height size. The D1 type features an integral structure with external thread installation, while the D2 type is a split structure for internal thread installation.
| Model No. | JL-260D |
|---|---|
| Applicable Volt Range | 0~480VAC |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Power Loading | 15A |
| Signal Control | 0-30 VDC, 250 mA Max |
| Lead | 16AWG/14AWG 6" min |
| Ambient Temperature | -40°C ~ +70°C |
| Related Humidity | 96% |
| Certifications | ANSI C136.41-2013 |
Contact Us at Any Time