JL-712A3 light controller products are intelligent rotary lock light controllers developed based on ZHAGA BOOK18 interface standard. They incorporate light sensing and microwave motion combined sensors, capable of outputting 0~10V dimming signals. Suitable for various lighting applications including roads, lawns, courtyards, parks, car parks, and construction sites.
| Model | JL-712A3 |
| Power Supply | Rated voltage: 12~24VDC Rated current: 12V/45mA; 24V/30mA |
| Power Consumption | 12V/3.5mA; 24V/3.5mA |
| Dimming | 0/10V |
| Spectral Acquisition Range | 350~1100nm, Peak wavelength 550nm |
| Dimming Interface | Type: 0~10V Accuracy: ±2% Drive current: 40mA (Typical) |
| Turn On Illuminance | 50Lux (±10) |
| Turn Off Illuminance | Reflected light + 40Lux (±10) after each turn on Lower limit: 50+40Lux (±10) Upper limit: 6000Lux (±100) |
| Reflected Light Compensation Upper Limit | 6000Lux (±100) |
| Initialization | After power on, the light turns on by default and maintains 5S, then automatically turns off and enters auto-sensing operation mode |
| Turn On Delay | 5S |
| Turn Off Delay | 60S |
| 0%~20%; 20%~100% Brightness Change Time | 1S |
| 100%~20%; X%~0% Brightness Change Time | 8S |
| 100% Brightness Hold Time After Microwave Trigger | 30s |
| Stand-by Dimming | 20% |
| Maximum Hanging Height of Microwave | 15M |
| Sensing Radius | 4-8M (by 15m hanging height) |
| Microwave Induction Angle | 92° |
| Microwave Anti-false Trigger | Prevents wind, rain, leaves, and small animals |
| Mechanical Vibration | IEC60068-2-6 |
| Flammability Level | UL94-V0 |
| Operating Temperature | -40℃~70℃ |
| Storage Temperature | -40℃~85℃ |
| Operating Humidity | 5%RH~99%RH |
| IP Level | IP66 |
| Certifications |
Contact Us at Any Time